19 października 2018
Michał Hajdukiewicz
Udostępnij

Wystawa polskiego plakatu filmowego z lat 70/80 + projekcja filmu

Fundacja Inicjatywa B oraz Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zapraszają na wystawę polskiego plakatu filmowego, która odbędzie się w ramach 10 edycji festiwalu Different Point of View:

Wystawa polskiego plakatu filmowego z lat 70/80

Gdzie: Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce
Ulica: Fryderyka Chopina 25
Data: 19-26 października 2018
Otwarcie: 18:00-20:00
Wstęp: bezpłatny

● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

10 edycja festiwalu Different Point of View to nie tylko projekcja filmów w plenerze, to także propozycje wokoło-filmowe. Tegoroczna edycja festiwalu składa się 6 wydarzeń towarzyszących: pierwszym z nich będzie Wystawa polskiego plakatu filmowego z lat 70/80, która odbędzie się w galerii Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce!

Zapraszamy na wystawę kilkunastu oryginalnych afiszy filmowych, które zostały stworzone przez przedstawicieli “Polskiej szkoły plakatu”. Grafiki promujące filmy, tworzone m.in. przez: Pągowskiego, Wasilewskiego, Młodożeńca, Erola cechowała różnorodność stylistyczna. Ich wspólnymi cechami były lapidarność i oszczędność formy, ironia, nowatorskie liternictwo, a wszystko to dopełniała pewnego rodzaju “improwizacja”.

Poza wernisażem plakatów w tradycyjnych “ramach”, będzie można zobaczyć projekcję “ożywionych” afiszy, wyświetlanych na ścianie galerii RCKS, usłyszeć kilka słów o wystawie oraz wziąć udział w wspólnej dyskusji na temat plakatów oraz filmów, które zapowiadają…

● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

Dodatkowym punktem programu będzie projekcja filmu: Behind the poster / Druga strona plakatu to pierwszy film dokumentalny o polskiej szkole plakatu, który został zrealizowany w 2010 roku. Plakat w Polsce, w latach 70-80-tych, był nie tylko estetyczną formą ubarwiającą pejzaż miast, ale także swoistym przekazem.

Behind the poster / Druga strona plakatu
Reżyseria: Marcin Latałło
Dokumentalny, Polska, 52″

● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ● ●

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie festiwalu: http://inicjatywab.pl/dpovedycja10/

Organizatorem festiwalu są: Fundacja Inicjatywa B oraz Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.

This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.