5 marca 2018
UMiG Sobótka
Udostępnij

Ubrany w książkę „Kresowy Barysz i okolice” – relacja ze spotkania

Kolejna cegiełka do pamięci o Kresach dołożona. Obszerna, ale dzięki temu pełna faktów publikacja autorstwa Stanisławy Puchały. Pochodząca ze Smolca historyczka podjęła się opracowania losów Polaków i historii tej kresowej miejscowości oraz okolicznych terenów.

W czwartek 1 marca odbyło się zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną|ŚOKSiR spotkanie, na którym pojawili się zainteresowani słuchacze, w wielu przypadkach potomkowie/rodziny dawnych baryszan.
Autorka omówiła ideę powstania książki, a także nakreśliła tło historyczne przedmiotu swojego opracowania z nostalgicznymi i tragicznymi wątkami. Sporo uwagi poświęcono nazwiskom rodzin pochodzącym z tamtych okolic. Autorka również podpowiedziała kilka cennych informacji w zakresie działalności środowisk kresowych na naszym terenie oraz wartych przeczytania wydawnictw.

W tle spotkania przewijały się archiwalne fotografie z Kresów, a do obrazowania terenowego posłużyła oryginalna przedwojenna mapa II RP z zasobów Muzeum Ślężańskiego.
W związku z faktem zawarcia w książce m.in. wspomnień mieszkańców naszej Gminy, książka ta trafi do zbiorów regionalnych i kresowych, stanowiąc cenne świadectwo o przeszłości.

Publikację można nabywać drogą internetową, kontaktując się bezpośrednio z wydawcą: http://kresowybarysz.smolec.pl/

Książka w twardej oprawie, zawierająca liczne zdjęcia i inne materiały archiwalne.

Galeria zdjęć TUTAJ: https://www.facebook.com/pg/SOKSiR/photos/?tab=album&album_id=2101046433255717