Udostępnij

Szlaki Piesze i Rowerowe

Szlaki piesze o różnym stopniu trudności łączące szczyty Ślęży, Wieżycy i stoki Raduni, zabytki i artefakty z odległej przeszłości – Masyw Ślęży to natura na wyciągnięcie ręki, tradycja sięgająca dawnych wieków, a przede wszystkim wspaniała przygoda!

szlaki_piesze

szlak czerwony: Sobótka (PKS) – Ślęża
Łagodne wejście na szczyt, pozwalające poznać Sobótkę i zabytki wokół Ślęży. Wiedzie z przystanku PKS, obok Sanktuarium Św.Anny, dalej obok stadionu w kierunku lasu. Wędrujący tą trasą mają możliwość zobaczyć; źródło św.Jakuba, rzeźby kamienne “postać z Rybą” i Niedźwiedzia”, grupy skalne z twardego, ciemnozielonego gabra tzw. Husyckie Skałki i potrójny mur z bramą, na końcu szczyt Ślęży. Szlak określany jako Droga Ślężan

szlak czerwony: Łagiewniki – Ślęża,
Bardzo widokowe wejście na szczyt poprzez Wzgórza Oleszeńskie. Trasa prowadzi długo wśród pól, potem przez Ośrodek Wypoczynku Świątecznego w Sulistrowicach skąd dalej stromą ścieżką przez las na szczyt Ślęży. Na szczyt wchodzimy od strony stacji telewizyjnej.

szlak żółty: Sobótka (PKP) – Ślęża,
Najpopularniejsze wejście na szczyt, zapoznające z najważniejszymi zabytkami i przyrodą Masywu Ślęży. Urozmaicony przebieg, cały czas w lesie. Szlak prowadzi z przełęczy Pod Wieżycą, przez szczyt Wieżycy. Stąd trzymając się oznakowania turystycznego zgodnego z kolorem trasy, do Przełęczy Dębowej, na której szlak żółty łączy się ze szlakiem czerwonym.

szlak żółty: Świdnica – Ślęża,
Trasa wiodąca początkowo długo wśród pól, potem zaś urozmaiconym grzbietem Wzgórz Kiełczyńskich. Liczne i rozległe widoki, a następnie długo w lesie z dość stromym podejściem na szczyt.

szlak niebieski: Sobótka Zachodnia – Ślęża,
Ulicą Zamkową do góry, obok mijamy zespół pałacowo-klasztorny ZAMEK. Dalej droga wiedzie cały czas pod górę, stromą ścieżką przez las.

szlak niebieski: Jordanów Śląski – Ślęża,
Interesująca widokowa trasa przez wzgórza Oleszeńskie. Sporo na niej zabytków i stanowisk przyrodniczych. Zapoznaje z dawnym ośrodkiem kultowym na Raduni. Szlak przebiega przez Przełęcz Tąpadła. Najładniejszy szlak na zboczach Ślęży przechodzący przez skalne grupy Olbrzymków i piękny skałkowo-leśny rezerwat Skalna, na szczyt Ślęży wchodzimy od strony zachodniej obok wieży widokowej.

szlak zielony: Strzelce Świdnickie – Gilów,
Prowadzi ze Strzelec Świdnickich przez Białą, rezerwat Skalna, ze znakami niebieskimi do przełęczy Tapadła, potem samotnie u stóp Raduni, w pobliżu rezerwatu Łąka Sulistrowicka, przez Przełęcz Słupicką do Słupic, a dalej polami do rekreacyjnej Sieniawki u stóp Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Szlak bardzo sielski i chyba najspokojniejszy w masywie. W Strzelcach obejrzeć trzeba średniowieczne polichromie, a w Sieniawce można się wykąpać. Widoki na Ślężę od strony zachodniej to najpiękniejsze oblicze tej góry.

szlak czarny: wokół Ślęży,
Spokojny, bardzo cichy szlak, prowadzący cały czas w lesie, nadający się do spacerów dla wszystkich. Możliwość przerwania wycieczki w połowie trasy, na przełęczy Tąpadła.

szlak archeologiczny: Sobótka (PKS) – Będkowice (rezerwat archeologiczny) – Sobótka Zachodnia (PKP)
Niezwykle interesująca wycieczka przez Ślężę, pozwalająca poznać niemal wszystkie zabytki prehistoryczne Masywu oraz inne obiekty, w tym przyrodnicze.

szlak archeologiczny: Sobótka (PKS) – Będkowice (rezerwat archeologiczny)
Szlak wyznakowany przez działaczy Oddziału Wrocławskiego PTTK w roku 1975. Jest to wygodny, spacerowy szlak biegnący podnóżem Stolnej do bardzo ciekawych stanowisk archeologicznych (cmentarzysko kurhanowe, grodzisko), częściowo zrekonstruowanych.

szlaki_dydaktyczne

Ścieżka przyrodnicza w Ślężańskim Parku Krajobrazowym
Oznakowanie zielony liśc na białym polu. Zabytkowy Park przy Centrum Szkolenia Wolontariatu Caritas w Sulistrowiczkach, Park Wenecja, źródełko, rezerwat Łąka Sulistrowicka, Przełęcz Tąpadła, rezerwat Skalna. Długość 5 km, czas przemarszu ok. 6 godz.

ścieżka dydaktyczna (przyrodniczo – leśna): przełęcz pod Wieżycą – źródło Anny – przełęcz pod Wieżycą,
Zaprojektowana w taki sposób, aby można było przyjemnie spędzić kilka godzin na łonie natury podziwiając jej piękno oraz liczne zagadnienia leśne, archeologiczne i geologiczne. Pokonanie całej trasy i zapoznanie się z poszczególnymi obiektami zajmuje około 4 godzin. Na odcinku blisko 7 km zlokalizowanych jest 12 przystanków.

Różnica wzniesień, jaką należy pokonać wynosi 300m /od 300m n.p.m. do 600 m n.p.m./. Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza tam, gdzie trasa ścieżki biegnie wśród skał, bowiem śliskie i oblodzone kamienie mogą być bardzo niebezpieczne dla osób starszych i dzieci. Trasa została tak zaprojektowana, aby można było ją rozpocząć i zakończyć w tym samym miejscu

W celu zapewnienia odpoczynku na trasie wędrówki znajdziemy kilka miejsc, gdzie można usiąść i spożyć mały posiłek.

szlaki_rowerowe

Mistrzowska Pętla
Trasa jest powtórzeniem trasy przygotowanej pod potrzeby Wyścigu kolarskiego rozegranego w ramach Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym

Przebieg trasy: Sobótka Sobotel,  Strzegomiany, Będkowice, Sulistrowiczki, Przełęcz Tąpadła w prawo na Sady, Chwałków, Sobótka Zach, Sobótka Sobotel – 22,0 km

SleszlroNiebieska trasa górska
Biegnie z Przełęczy pod Wieżycą w lewo, wokół Stolnej Góry, obok źródła Joanny, do Rozdroża Holteia, dalej w dół do Przełęczy Tąpadła. Stąd pieszym szlakiem czarnym do drogi asfaltowej gdzie po ok. 600 m skręca w prawo w drogę leśną do Bialskiego Rozdroża objeżdża Ślężę wokół, poprzez Przełęcz Dębową do szczytu Wieżycy i trawersem w lewo do szlaku czarnego i do miejsca startu. Oznakowanie w terenie jest bardzo dobre. Długość trasy 16 km

Pomarańczowa trasa górska
Trasa wycieczki poprowadzonej pn.-zach. stokami Ślęży jest nietrudna. Wiedzie szerokimi drogami, w sporej części po poziomnicy. Zjazdy są łatwe, a podjazdy niewielkie. Oznakowanie w terenie jest bardzo dobre. Rozpoczyna się na Przełęczy pod Wieżycą (Kamienne Siodło), biegnie w kierunku Sadów, stąd powraca do Sobótki (Przełęcz pod Wieżycą). Długość trasy 11 km.

KrossTrail Suliwoods
Nowa trasa tworzona dzięki wsparciu internautów w ramach projektu crowdfundingu. Dzięki wsparciu finansowemu od ludzi dobrej woli oraz kilku sponsorów powstaje jedno z lepszych miejsc do jeżdżenia na rowerze górskim dla całych rodzin! Z końcem kwietnia została oddana do użytku pierwsza pokazowa pętla singletrack. Więcej informacji na Facebook’u

szlaki_pielgrzymkowe

ŚLĘŻAŃSKA DROGA ŚW. JAKUBA

Ślężańska Droga św. Jakuba jest nowym odcinkiem europejskiego szlaku pątniczego do Santiago de Compostela. Ale wiedzie on śladem dawnych traktów pątniczych i handlowych, nie omijając przy tym miejsc historycznie i kulturowo ważnych dla krainy u stóp Ślęży. Na trasie odkryjemy liczne obiekty sakralne i ślady świadczące o historycznym charakterze Drogi Ślężańskiej. Wśród nich dwie świątynie patrona pielgrzymów, świętego Jakuba Starszego, w Sobótce i Ujowie.

Szlak rozpoczyna swój bieg w miejscu niezwykłym, zwanym ‘kolebką Śląska’, na szczycie góry Ślęży. Jej pradawna nazwa – Slesie, Slense – z czasem stała się imieniem całej śląskiej krainy. Mijając kościół świętego Jakuba w Sobótce Ślężańska Droga św. Jakuba przecina dolinę Bystrzycy, by wśród pól Równiny Kostomłotów i lasami Wysoczyzny Średzkiej doprowadzić wędrowca w gościnne progi Środy Śląskiej. W tym mieście skarbów, dawnych winnic i praw, z których skorzystał średniowieczny Wrocław i Kraków, mamy możliwość kontynuacji wędrówki po innych trasach Camino de Santiago: polskiej drodze wzdłuż dawnej Via Regia i zachodnioeuropejskich szlakach świętego Jakuba. Trasę o długości 55 km ze Ślęży do Środy Śląskiej można pokonać w ciągu dwóch dni, korzystając z miejsc noclegowych dostępnych przy szlaku. Buen Camino!

camino