22 sierpnia 2018
UMiG Sobótka
Udostępnij

Turystyczna rundka wokół Ślęży. Dziesiątki atrakcji [LISTA, ZDJĘCIA]

Szlaki piesze o różnym stopniu trudności łączące szczyty Ślęży, Wieżycy i Raduni, zabytki i artefakty z odległej przeszłości – Masyw Ślęży to natura na wyciągnięcie ręki, tradycja sięgająca dawnych wieków, a przede wszystkim wspaniała przygoda.

Zapraszamy Państwa na wędrówkę po ziemi ślężańskiej, którą rozpoczynamy od pysznej kawy i lodów na sobótczańskim rynku. Tuż obok, przy ul. św. Jakuba znajduje się kościół wraz z plebanią, gdzie w czasie wojny przechowywana była Księga Henrykowska.

Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się Muzeum Ślężańskie, a w nim prawdziwe skarby kultury śląskiej. Archeologia, przyroda oraz historia regionu, a także sztuka współczesna i jedyne w swoim rodzaju lapidarium – nasze Muzeum zaprasza w niezwykłą podróż.

WARTO TAKŻE ZOBACZYĆ:

BIEGASZ? MASYW ŚLĘŻY TO BOGATA OFERTA DLA KAŻDEGO BIEGACZA [TRASY]

WAKACJE W MASYWIE ŚLĘŻY. CO WARTO ZOBACZYĆ? [OFERTA]

ROWEREM PO MASYWIE ŚLĘŻY

Ul. św. Jakuba, który znajduje się w herbie miasta, to nie przypadek. Przez Sobótkę ze szczytu Ślęży biegnie bowiem szlak św. Jakuba, który w Środzie Śląskiej wpina się Via Regia prowadzącą na zachód w kierunku hiszpańskiego Santiago de Compostela. Trasę liczącą 55 km można pokonać spokojnym tempem w 2 dni. Buen Camino!

Z ul. św. Jakuba poprzez Al. św. Anny docieramy do stoków Wieżycy (po drodze mijamy Aleję Sław Kolarstwa z nazwiskami czołowych polskich zawodników). Tutaj znajduje się ogromny parking z zapleczem gastronomicznym, a powyżej Dom Turysty pod Wieżycą. Nieopodal Domu Turysty znajdziemy park linowy, w pobliżu usytuowany  jest również przepiękny pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego.  Z tego miejsca chętni mogą rozpocząć pieszą wędrówkę m.in. na szczyt Wieżycy (z widokową wieżą) i dalej na szczyt Ślęży.

My natomiast kierujemy się drogą w stronę Przełęczy Tąpadła. Za Strzegomianami natrafimy na niezwykłe miejsce: drewniany skansen czyli rezerwat Archeologiczny w Będkowicach. Rezerwat obejmuje rekonstrukcję grodziska Ślężan, cmentarzysko kurhanowe, kamienny krąg kultowy, średniowieczny staw oraz wał zewnętrzny. Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny! (auta prosimy parkować zgodne ze znakami drogowymi, zdarzają się bowiem mandaty:)

W Będkowicach skręcając w lewo dojedziemy do świątyni w Księginicach Małych. To tutaj znajduje się jedno z najlepiej brzmiących akustycznie wnętrz kościelnych na Dolnym Śląsku.

Ruszamy dalej kierując się na Przełęcz Tąpadła. Po kilku kilometrach docieramy nad Zalew w Sulistrowicach. W upalne dni to świetne miejsce do kąpieli, nad zalewem znajduje się prywatny camping z plażą, jest też bezpłatna plaża gminna (budowa na ukończeniu).  Zalew zasila Sulistrowicki Potok, który spływa ze stoków Raduni wijąc się i tworząc w lesie malownicze zakamarki. W Sulistrowiczkach (wieś powyżej Sulistrowic) znajduje się zasilany przez strumień Park Wenecja, a właściwie ruiny po wybudowanym na początku XX wieku parku pełnym wodospadów, sadzawek i mostków. Naprzeciwko parku znajduje się obszerny parking oraz Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady. Samo Sanktuarium to malowniczy drewniany kościółek z ciekawymi witrażami m.in. z motywami kwiatów z pobliskiej Łąki Sulistrowickiej.

Zatrzymajmy się na chwilę w tym miejscu. Łąka Sulistrowicka to rezerwat florystyczny położony na stokach Raduni. Goryczka wąskolistna, kosaciec syberyjski, głowienka wielkokwiatowa, przenęt purpurowy – to tylko przykłady wyjątkowego świata roślin oddalonego kilkanaście minut piechotą od Sanktuarium.

W drodze do rezerwatu mijamy, oddaloną od głównej drogi ok. 200 metrów, studnię św. Świerada ze znakomitą, zdatną do picia wodą. Miłośnicy pysznej wody przyjeżdżają tu z wielu zakątków Dolnego Śląska, a widok aut wypełnionych butelkami z wodą nikogo nie dziwi.

Zaopatrzeni w wodę św. Świerada docieramy na Przełęcz Tąpadła (ok. 9 km od Sobótki). Sama przełęcz z ogromnym leśnym parkingiem (z toaletami) i punktami gastronomicznymi to znakomite miejsce wypadkowe do wspinaczki na szczyt Ślęży i Raduni (polecamy zwłaszcza mniej uczęszczany niebieski szlak, który wije się w górę mniej znanymi zachodnimi stokami Ślęży).

Na szczycie Ślęży znajduje się schronisko, zadaszona wiata turystyczna oraz odnowiony Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ze szklaną podłogą, w którego podziemiach za drobną opłatą podziwiać możemy ruiny piastowskiego zamku i słowiańskie artefakty, a z kościelnej wieży  rozciąga się wspaniały widok na Kotlinę Kłodzką, Jeleniogórską, Wrocław, Świdnicę i pobliskie jezioro w Mietkowie.  Kilkaset metrów dalej można także bezpłatnie skorzystać z kolejnej wieży widokowej. Na szczycie znajduje się również kultyczna pogańska rzeźba ślężańskiego niedźwiedzia lub, jak sądzą niektórzy, dzika, symbolu potęgi, mocy i siły. 

Z Przełęczy zjeżdżamy do Sadów, przepięknie zlokalizowanej miejscowości u stóp zachodniej części Masywu Ślęży. Mijane co chwilę krajobrazy zapierają dech w piersiach.  To tutaj w sezonie kupimy przepyszne truskawki i czereśnie.  Mamy także informacje dla amatorów golfa. Niedaleko stąd w Jędrzejowicach (w kierunku drogi nr 35) znajduje się pole do gry w golfa.

Z Sadów niedaleko do Sobótki Zachodniej (po drodze mijamy kamieniołomy).  Tutaj  (za przedszkolem skręcamy w prawo) znajduje się przepiękny Zamek Sobótka Górka, będący dawniej klasztorem augustianów. Jego historia sięga XII wieku. Dziś wewnątrz zamku znajduje się kawiarnia, restauracja oraz mały hotelik, a na zewnątrz można podziwiać charakterystyczne ślężańskie lwy (lwy znajdziemy także m.in. w Starym Zamku oraz przed wejściem do kościoła św. Jakuba w centrum Sobótki).

Naszą wędrówkę wokół Masywu Ślęży – autem, rowerem, pieszo – kończymy w Sobótce. Chętni mogą tu jeszcze zobaczyć m.in. Sanktuarium św. Anny oraz już niedługo wziąć udział w całej masie atrakcji przygotowanych przez mieszczące się przy ul. Chopina Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej (wystawy, prelekcje, biblioteka, kino, kawiarnia). Miłośnicy wysokiej kultury mogą także zwiedzić nowo otwartą Galerię Sztuki Prestiż (po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się).

Wracając z Sobótki do Wrocławia warto zatrzymać się w pobliskim Rogowie. To tutaj można zaopatrzyć się w naturalny przepyszny chleb z regionalnej piekarni Marian Bąkowski. Na przeciwko można obejrzeć średniowieczny pręgierz, pokutny krzyż (krzyży pokutnych w okolicy jest dużo więcej).

Trzeba też koniecznie zajrzeć do oddalonego o kilka kilometrów Starego Zamku z najstarszym kościołem w okolicy. Wejścia do kościoła strzegą ślężańskie lwy, a sama świątynia pamięta jeszcze polskie piastowskie tradycje.

LISTA POLECANYCH MIEJSC [KLIKNIJ]:

 Muzeum Ślężańskie

Szlak św. Jakuba

Dom Turysty pod Wieżycą

Park linowy

Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego

Rezerwat Archeologiczny w Będkowicach

Świątynia w Księginicach Małych

Zalew w Sulistrowicach

Sulistrowicki Potok

Park Wenecja

Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady

Łąka Sulistrowicka

Studnia św. Świerada

Przełęcz Tąpadła niebieski szlak

Schronisko na szczycie Ślęży

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Kultyczna pogańska rzeźba ślężańskiego niedźwiedzia

Ślężańskie lwy

Sady (miejscowość)

Pole do gry w golfa

Zamek Sobótka Górka

Sanktuarium św. Anny

Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej

Galeria Sztuki Prestiż

Regionalna piekarnia Marian Bąkowski

Pręgierz i pokutny krzyż w Rogowie

Stary Zamek z najstarszym kościołem w okolicy

Turystycznych atrakcji w Masywie Ślęży jest oczywiście zdecydowanie więcej, powyższe to jedynie dość skąpy wybór :) W gminie rozwija się agroturystyka, usługi z turystyką, w ostatnich latach znacznie poprawiła się baza noclegowa, działają restauracje i punkty gastronomiczne. POLECAMY i ZAPRASZAMY :)

ZOBACZ ZDJĘCIA: