19 maja 2018
UMiG Sobótka
Udostępnij

Ślężańskie obchody 100. lecia odzyskania Niepodległości [ZDJĘCIA]

W sobotę (19.05) na szczycie Ślęży odbyły się ślężańskie obchody 100. lecia odzyskania Niepodległości. Punktem kulminacyjnym była Msza św., której przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło leśników z Nadleśnictwa Miękinia, harcerzy z Sobótki oraz turystów. Oprawę muzyczną przygotował chór, zespół góralski z Kościeliska a także Elżbieta Mach, śpiewaczka operowa z Wrocławia. 

Nie bez przyczyny znajdujemy się dziś na szczycie Ślęży świętując 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ślęża jest symbolem Śląska, jednej z przodujących przez wieki dzielnic naszej Ojczyzny. To stąd wieki temu wyszła na Dolny Śląsk chrześcijańska wiara, która – jak wówczas tak i dziś – jest państwowo i narodotwórcza.

– mówił w słowie powitania proboszcz parafii , ks. Ryszard Staszak

Spójrzmy chociażby na ostatnie dzieje. Wygnani z Kresów  Polacy nie chcieli osiedlać się na Ziemiach Zachodnich jeśli nie było pry nich katolickiego duszpasterza. Ksiądz oznaczał jakąś stabilizację, jakąś instytucję, jakieś nawiązanie do tradycji przodków.

– konkludował duszpasterz.

Ślężańskie obchody 100. lecia odzyskania Niepodległości potrwają do niedzieli. ZOBACZ PROGRAM

ZDJĘCIA ZE ŚLĘŻY: