20 lutego 2018
UMiG Sobótka
Udostępnij

Skąd awaria na zalewie? WYJAŚNIENIE

Po pytaniach mieszkańców gminy wracamy do tematu awarii na zalewie w Sulistrowicach. Niektórzy z Państwa pytają o bieżące uszkodzenie w kontekście dużego remontu, który zakończył się kilka miesięcy temu.

Dokumentacja techniczna remontu zalewu została wykonana przez projektanta dr. hab. inż. Krzysztofa Parylaka, pracownika Uniwersytetu Rolniczego we Wrocławiu, który jest autorytetem w zakresie urządzeń hydrologicznych.

– Przed wykonaniem dokumentacji ekspert przeprowadził m.in. badania techniczne instalacji przed zaworami ciśnieniowymi – mówi Andrzej Szawan, kierownik Referatu Planowania, Rozwoju i Inwestycji – Pęknięta rura wykonana została z żeliwa. Zakłada się, że materiał ten wytrzymuje ok. 80 lat. Według pomiarów przeprowadzanych urządzeniem stwierdzającym grubość i szczelność instalacji wszystko było w porządku, co zostało zapisane w ekspertyzie.

Nie było więc podstaw, aby wymieniać te elementy.

– Chcę podkreślić, że przypadki związane z wadą technologiczną materiału zdarzają się i dotyczą czasem nawet zupełnie nowych elementów  – dodaje Szawan.

Dziś prace przy zalewie są kontynuowane. Firma, która je realizuje zapowiada, że nie będzie upustu wody z zalewu. Swoją pomoc zapowiedzieli też strażacy, którzy w ramach ćwiczeń mają wyłowić zatopione kilka dni  wcześniej worki z piaskiem.