12 września 2017
UMiG Sobótka
Udostępnij

Siedem tygodni, prawie 30 inspirujących tematów, do tego zajęcia sportowe i cotygodniowe wycieczki, czyli Wakacje w mieście 2017. Pora, by w kilku akapitach przybliżyć nieco ich przebieg.

Kreatywne zajęcia wakacyjne – na których przecież nikt nikogo nie ocenia – to doskonała okazja, żeby zaszczepić w dzieciach nowe zainteresowania i przydatne umiejętności lub pokazać im z innej strony to, czego do tej pory się nauczyli. Dlatego konsekwentnie realizujemy założenie, że spotkania tematyczne organizowane przez Bibliotekę Publiczną|ŚOKSiR nie mogą być jedynie kolejnym sposobem spędzania wolnego czasu.

Ponownie postawiliśmy na zajęcia praktyczne, porządkując je w kilku blokach tematycznych. Tym razem skupiliśmy się na różnościach podnoszących sprawność manualną, akcesoriach do sztuczek magicznych i zajęciach technicznych. Proponowaliśmy niesztampową tematykę, zachęcaliśmy do samodzielności i łączyliśmy rzemieślnicze rozwiązania z tym, co obecnie cieszy się popularnością wśród dzieci i młodzieży. Każdy miał szansę wykonać własny fidget spinner, przygotować bombę kredową, stworzyć, a następnie wprawić w ruch słomkową dłoń robota czy wziąć udział w warsztatach z elektroniki. Na zajęciach powstawały ponadto siatki na owady, mininotesy i pióra do pisania atramentem, tarcze i darty, papierowe łuki, teatrzyk cieni, misterne wycinanki (także wielkoformatowe), kreatywne zabawki z wykorzystaniem słomek do napojów, gry, magiczne pudełka i wiele innych. Dzieci poznawały materiały – ich możliwości, ograniczenia, właściwości i faktury – i uczyły się bezpiecznie korzystać z narzędzi (takich jak wiertarka, młotki, kowadełko, szczypce, pilniki…). Dowiedziały się, czym jest kalka, perspektywa i przekrój, poznały podstawową terminologię w zakresie elektroniki i wysłuchały licznych ciekawostek związanych z realizowanymi tematami.

Zajęcia przeprowadzano w dwóch grupach, w Sobótce oraz Sobótce Zachodniej. Zależało nam, żeby gotowość do działania i satysfakcja z odkrywanej samodzielności wyzwolona podczas tych spotkań towarzyszyła dzieciom również po zajęciach – by wskazówki i polecenia prowadzących były przez nie nie tylko wykonywane, ale też rozumiane i możliwe do odtworzenia w domu, z ewentualną pomocą osoby dorosłej. Przedmioty, które udało się stworzyć w trakcie dwugodzinnych spotkań, miały stanowić przede wszystkim inspirację, zachęcać do prób i udoskonaleń i pobudzać dziecięcą kreatywność.

Do wakacyjnej oferty Ślężańskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji trafiły następujące aktywności sportowe i wydarzenia: rozmaite gry i zabawy, Akademia Piłkarska, Turniej Dzikich Drużyn, koszykówka, siatkówka, zumba i kolarstwo. Letni harmonogram dopełniły wyjazdy do kina, do Arboretum w Wojsławicach, Kolejkowa we Wrocławiu oraz Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

GALERIA ZDJĘĆ >>>>> (link do podpięcia hiperłącza) https://www.facebook.com/pg/SOKSiR/photos/?tab=album&album_id=1896302093730153

Foto: Magdalena Deląg, Wojciech Bachiński, Michał Hajdukiewicz, Wojciech Kacperski