1 października 2016
UMiG Sobótka
Udostępnij

Sanatorium Leczenia Zeza w Sobótce – promocja nowej książki

Sanatorium Leczenia Zeza w Sobótce, czyli był sobie ośrodek. Spotkanie autorskie z twórcami nowej książki poświęconej nieistniejącemu – najbardziej znanemu w Polsce sanatorium okulistycznemu dla dzieci:

Krzysztof Kopociński
Zbigniew Kopociński
Czesław Jeśman

1 X 2016, godz. 15.00
Biblioteka Publiczna|ŚOKSiR
ul. Chopina 25, I p.

Fragment wstępu książki:
“Książka niniejsza ukazuje się w przeddzień 50. rocznicy powstania Sanatorium Rehabilitacyjnego Leczenia Zeza im. Mariana Wilczka w Sobótce, w ostatnich latach swego istnienia funkcjonującego pod nazwą Wojewódzki Szpital Leczenia Zeza i Niedowidzenia im. Mariana Wilczka (…) Upływający nieubłaganie czas jest przyczyną tego, że coraz mniej osób kojarzy nazwę Sanatorium Rehabilitacyjne Leczenia Zeza z Sobótką i potrafi coś konkretnego powiedzieć na ten temat. Nawet duża część
mieszkańców miasta, szczególnie młodsze pokolenia, nie posiada żadnej wiedzy na temat ośrodka (…) Tylko byli pracownicy placówki i ich krewni zaświadczają jeszcze o istnieniu tego znakomitego zakładu, choć wielu najstarszych przekroczyło już bramę wieczności i nie doczekało się niestety właściwego upamiętnienia sanatorium (…) Bezpośrednią inspiracją do napisania tej pracy były wspomnienia Elżbiety Kopocińskiej – byłej głównej księgowej Sanatorium Rehabilitacyjnego Leczenia Zeza im.
M.Wilczka (…) Zasadniczym celem naszej pracy było przedstawienie i dokonanie oceny organizacji oraz działalności Sanatorium Rehabilitacyjnego Leczenia Zeza im. M.Wilczka w Sobótce w różnych fazach jego rozwoju (…) Niezaprzeczalnym walorem tej pracy jest jej oparcie w dużej mierze na materiałach archiwalnych (…) Publikacja niniejsza jest wyrazem hołdu dla wszystkich byłych pracowników Sanatorium Rehabilitacyjnego Leczenia Zeza im. M.Wilczka (pod rożnymi nazwami) w Sobótce”.

zez kopia