14 kwietnia 2016
UMiG Sobótka
Udostępnij

Projekt „Zielone Gry” z Biblioteką Publiczną w Sobótce

Od czwartku Biblioteka Publiczna|ŚOKSiR realizować będzie w Gimnazjum Gminnym projekt edukacyjno-ekologiczny, do którego została wybrana podczas zeszłorocznego naboru wniosków prowadzonego przez Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych.

Czym jest przedsięwzięcie?

Zielone Gry. Biblioteki i organizacje pozarządowe włączają młodych do gry o przyrodę. Ale edukacja odbywa się w nim w bardzo atrakcyjny sposób: za pomocą gier planszowych oraz internetowej. W ten sposób twórcy projektu chcą zwiększyć wiedzę młodych ludzi na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów. Podstawą spotkań będą serious games, czyli gry, które nie tylko bawią, ale również skłaniają do refleksji, przekazują wiedzę lub pozwalają nabywać umiejętności.

Razem z uczniami w ramach zajęć z biologii i chemii oraz poza lekcjami przeprowadzimy serię spotkań, w których gry, oprócz bycia urozmaiceniem zajęć, staną się pretekstem do rozmów np. o problemach gospodarowania zasobami.

Narzędziami będą planszówki: Catan – wzbogacona dedykowanymi rozszerzeniami jako tzw. Ropa z Catanu; Władcy Doliny oraz internetowa Gra z Klimatem.

Jak się okazało po wstępnych rozmowach, choć żyjemy w czasach dostępności do wielu rozrywek, niewielu spośród potencjalnych uczestników zajęć miało styczność z powyższymi tytułami.
I tak ma właśnie działać ta seria spotkań, aby poprzez zabawę, promować dobre, ćwiczące logiczne myślenie gry, a przy ich pomocy zastanowić się nad nieco poważniejszymi problemami otaczającego świata.

Po zakończeniu projektu gry będą dostępne w bibliotece, dzięki czemu każdy zainteresowany mieszkaniec (mały i duży) będzie mógł z nich skorzystać.

Zielone-Gry