22 listopada 2019
Michał Hajdukiewicz
Udostępnij

Preludium ŚLĘŻAńskie – Między Światami – widowisko w RCKS

Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza na widowisko pt. „Preludium Ślężańskie – Między Światami”

Twórcy widowiska za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, teatralnej plastyki ciała i bodypaintingu wykreują współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego. Spektakl jest bezpłatny .

„Preludium Ślężańskie czyli Między światami” to opowieść o podróży dzisiejszego człowieka w głąb siebie, ubrana w konwencję snu. Dzisiejsza nasza wiedza na temat korzeni pogańskich jest znikoma albo zamknięta w legendach, podaniach i bajkach. Sporej odwagi i czasu wymaga, by je odczarować i przywrócić należne im miejsce. Na szczęście zachowane miejsca kultu, arte fakty w postaci licznych rzeźb i opowieści przekazywane z ust do ust stanowią cenne wskazówki w odczytaniu prasłowiańskiego kodu. To nasza matryca, duchowe DNA, do którego nieświadomie często się odwołujemy. W „Preludium Ślężańskim” nie rekonstruujemy mitów, ale interpretujemy je na nowo w myśli, obrazach, ciałach, teatralnej plastyce i współczesnych dźwiękach. Sprawdzamy ich skuteczność oddziaływania, dotykamy z wielu stron, by je po prostu po ludzku odczuć.
Zadanie sfinansowano ze środków unii europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ślężanie” pn. Organizacja warsztatów kulturalno-artystycznych pn. PRELUDIUM ŚLĘŻAŃSKIE na terenie gmin należących do LGD „Ślężanie’

Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
ul. Fryderyka Chopina 25, 55-050 Sobótka

22.11.2019, start godz. 19.00, wstęp wolny