26 stycznia 2017
UMiG Sobótka
Udostępnij

Prawie 100 nowych zdjęć pozyskało Archiwum Cyfrowe w Sobótce

Nowe (stare) fotografie w liczbie ok. 100 szt., kilka dokumentów oraz około 5h relacji ustnej zasiliło zbiory CATL prowadzonego przez Bibliotekę Publiczną|ŚOKSiR. To efekt nawiązywania kontaktów z byłymi mieszkańcami miasta, wyjazdu do Niemiec w dniu 24 stycznia br. i spotkania z kolejnym świadkiem historii. Nie tylko bowiem opracowujemy dostarczone materiały historyczne, ale również aktywnie ich poszukujemy.

Tym razem spotkaliśmy się z p. Heinzem Spinde (89 l.) mieszkającym niegdyś w kamienicy stojącej przy ul. A. Mickiewicza 5. Pan Spinde, w dzieciństwie pomagający ojcu budować piece na terenie Sobótki i okolic, został zwerbowany do robót w Festung Breslau, a następnie wydostał się stamtąd i piechotą uciekał w kierunku Bautzen. Do Sobótki przyjechał pierwszy raz po wojnie dopiero po ok. 20 latach. Zbiór jego fotografii to m.in. kilkadziesiąt ujęć miasta z lat 60., które wówczas w wielu miejscach jednocześnie: nadal promieniowało dawnym pięknem i klimatem, przerażało wciąż niezagojonymi ranami po walkach, szykowało się do (często) nieodwracalnych zmian w swej tkance, detalach architektonicznych.

Pozyskane materiały po opracowaniu będziemy stopniowo prezentować na naszych stronach.

Wyjazd odbył się przy wsparciu Sadów Ślężańskich i p. Wojciecha Franaszczuka.
http://www.sadyslezanskie.pl/

Zachęcamy wszystkich do angażowania się w akcję tworzenia archiwum społecznego poprzez dostarczanie historycznych pamiątek, informacji. Każdy, nawet najmniejszy dokument jest ważny.

Kontakt
e-mail: biblioteka@soksir.sobotka.pl
tel.:   71/715-16-25