19 lipca 2021
Joanna Paluchiewicz
Udostępnij

Plany budowy toru rowerowego w Sobótce

             15 lipca 2021r w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego odbyło się spotkanie podsumowujące ostatnie 3 miesiące pracy i planowania, które prowadziła grupa robocza.
W spotkaniu udział wzięli Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiego były Marszałek Województwa – Rafał Jurkowlaniec, radny sejmiku Tytus Czartoryski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Społecznego i Rynku Pracy w UMWD dr. Wojciech Biliński , Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Sobótka Pani Ewa Fiedler-Łeńska oraz Dyrektor ŚOSiR Wojciech Kacperski. Oprócz wspomnianych osób w spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele środowiska kolarskiego: Henryk Charucki, doskonały kolarz oraz ikona dolnośląskiego kolarstwa, Przemysław Bednarek – prezes Ślęża Sobótka Bike Acedemy – Deichmann SKSM MAT Sobótka, Piotr Nowicki – oficer rowerowy oraz Bartosz Huzarski.
 
 
                W trakcie spotkań omawiana była unikalna na skalę europejską, koncepcja budowy zamkniętego toru rowerowego z możliwością wykorzystania go wielofunkcyjnie. Pomysł który wykiełkował w głowie Pana Tytusa Czartoryskiego „szukał” swojej lokalizacji kilka lat. Dzięki rozmowom z Burmistrzem Miasta i Gminy Sobótka Mirosławem  Jaroszem pojawiła się opcja usytuowania tego obiektu w Sobótce. Teren o powierzchni około 20h z przeznaczeniem na infrastrukturę sportową usytuowany jest w bliskiej odległości stadionu, Alei Sław Kolarskich, Parku Linowego oraz bazy noclegowej i restauracyjnej. Ta lokalizacja jest w sercu miasta które już w tym roku ma zostać skomunikowane rewitalizowaną linią kolejową z Wrocławiem i Świdnicą. Okalać tor mają gminne ścieżki rowerowe wzdłuż ulic Bolesława Chrobrego oraz Armii Krajowej.
Sam tor ma spełniać funkcje szkoleniowo rekreacyjne z opcją wykorzystania go pod imprezy sportowe. Sieć dróg o zmiennej nawierzchni asfaltowo brukowej pozwalają na wytyczenie kilku odrębnych tras o różnym stopniu trudności zarówno jeśli chodzi o podjazdy-zjazdy jak i odcinki bardziej techniczne. W dolnej części – całkowicie osobny tor będą mieli najmłodsi. Całość zostanie wpięta do systemu dróg gminnych i powiatowych. Do tego planowane jest utworzenie infrastruktury pod strefę regeneracji dla zawodników, boksów dla drużyn, małej gastronomii oraz dodatkowych miejsc parkingowych. Nad projektem i przebiegiem toru „główkowały” oprócz projektantów również osoby z doświadczeniem, czyli dr. Rafał Hebisz oraz Bartosz Huzarski.
                 Deklaracje Marszałka Tymoteusza Myrdy rzucają nowe, bardzo pozytywne światło na realizację pierwszego takiego obiektu w Polsce ‼️ Wiemy, że droga wciąż jest daleka jednak wierzymy mocno, że doskonale na Dolnym Śląsku współpracujące ze sobą środowiska kolarskie i samorządowe doprowadzą ten projekt do realizacji. Dla Miasta Sobótka byłaby to ogromna szansa na zagospodarowanie terenu który czeka na to od lat. Na pewno skorzystają hotelarze, restauratorzy, właściciele kwater prywatnych, sklepikarze ale również kupcy, którzy mają swoje targowisko oddalone od toru o dosłownie kilkadziesiąt metrów. Liczymy na przyjezdne grupy kolarskie, biatlonowe, teamy rolkowe. Być może elektryczne kartingi lub inne formy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu zagoszczą u nas na stałe.