24 lipca 2021
Michał Hajdukiewicz
Udostępnij

Odsłonięcie odtworzonego wizerunku św. Jakuba. JaCube – 6 spotkań z patronem miasta

W roku św. Jakuba, w dniu jego odpustu z inicjatywy Ślężańskiego Ośrodka Kultury, przy współpracy Muzeum Ślężańskiego, przy wsparciu Gminy Sobótka, zaangażowaniu Wicestarosty i pracowników Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, zaangażowaniu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz wreszcie – za zgodą i przychylnością właścicieli kamienicy przy ul. św. Jakuba 2 – możemy po blisko 70 latach przeistoczyć słowa w czyn, tworząc stare – nowe miejsce na mapie, punkt, który podkreśli historię herbu i patrona miasta.

Odtwarzamy dawny wizerunek św. Jakuba Starszego.

🟨 Od tego tygodnia turysta wchodząc do Rynku, jak niegdyś, będzie w stanie dostrzec już z daleka obiekt, który przyozdabiał budynek Sądu Miejskiego, zlikwidowany w latach 50. XX wieku.

🟨 Od tego tygodnia pierwszy budynek mieszkalny przy ul. św. Jakuba nosił będzie swój wyróżnik w postaci repliki dawnego XIX-wiecznego dzieła.

🟨 Od tego tygodnia odtworzony wizerunek wpisze się w ścieżkę tematyczną poświęconą patronowi miasta: rzeźby bramnej Jakuba Starszego, kościoła pw. św. Jakuba, Szlaku św. Jakuba, a mieszkańcy i turyści będą mogli poznawać wielość wizerunków i artystycznych przedstawień miejskiego patrona.

🟩 Inicjatywa trwała blisko dwa lata. Dzięki staraniu zaangażowanych osób Rynek miejski odzyska kolejną utraconą po wojnie ozdobę i obiekt historyczny.

🟩 Wizerunek św. Jakuba wpisze się, jako kolejny, w listę obiektów, które dodaliśmy w ostatnich trzech latach do przestrzeni, podnosząc jej estetykę, promując historię i lokalną kulturę: wystawę „Sobótka w XX wieku”, instalację pomnikową Theodora von Gosena, upamiętnienia Jaroslava Vonki, tablice kontekstowe przy ul. Świdnickiej, Pomnik Twórców Ślężańskich czy Punkt pamiątkowy odnalezienia Księgi henrykowskiej w Sobótce.

🟩 Zapraszamy na weekendowe wydarzenia związane z postacią św. Jakuba Starszego – patrona Sobótki.

Burmistrz Miasta i Gminy Sobótka, Ślężański Ośrodek Kultury i Muzeum Ślężańskie zapraszają na wydarzenia towarzyszące odsłonięciu odtworzonego wizerunku patrona miasta.

24.07

11.00 Warsztaty w średniowiecznym klasztorze. Spotkanie z bractwami średniowiecznymi rekonstruującymi zakony | Muzeum Ślężańskie, ul. św. Jakuba 18, wstęp wolny

21.00 Camino de Santiago i Szlak św. Jakuba w Sobótce. Prezentacja Jakuba Pigóry – opiekuna szlaku |Rynek, wstęp wolny

21.30 Kino plenerowe – „Droga życia” | Rynek, wstęp wolny

25.07

12.00 Msza Święta Odpustowa, kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła

19.00 Odsłonięcie historycznego wizerunku św. Jakuba Starszego | ul. św. Jakuba 2

19.45 Koncert latino zespołu Moises Bethencourt | Rynek, wstęp wolny

 

Uwaga: w przypadku niepogody prezentacja i pokaz kinowy 24.07 oraz koncert 25.07 odbędą się w sali widowiskowej ŚOK/RCKS, ul. F. Chopina 25

This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.

This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.