12 listopada 2021
Michał Hajdukiewicz
Udostępnij

Obłoki śmierci – Bolimów 1915 – pokaz filmowy

Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza na pokaz wyjątkowego filmu.

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915”

12.11, godz. 17.30. Wstęp wolny | ŚOK/RCKS, ul. F. Chopina 25

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Dnia Niepodległości w Sobótce.

Bolimów – w samym środku współczesnej Polski. To tutaj ludzkość przekroczyła kolejną granicę zła. W tym właśnie miejscu, w 1915 roku, po raz pierwszy użyto gazu bojowego, który zmienił oblicze wojen i świata.

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny, który odkrywa przed nami nieznaną historię Polski. Podczas I wojny światowej w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. W krwawym boju starły się ze sobą mocarstwa, które wcześniej wymazały Państwo Polskie z mapy Europy.

Efektowne sceny batalistyczne i najnowocześniejsza technika realizacji pozwala wejść w świat, którego już nie ma, by zrozumieć mechanizm zła. Ku pamięci tych, którzy zginęli, i ku przestrodze dla potomnych.

Światowa premiera filmu odbyła się 1 sierpnia 2020 roku podczas 14. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Nieprzypadkowo film został zaprezentowany pierwszego dnia imprezy, w dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu, tak mówiła o filmie podczas spotkania z twórcami:

Zwykle do takich pomysłów na fabularyzowane dokumenty podchodzę z dużym dystansem, jednak kiedy zaczęłam oglądać film, to z każdą chwilą mój dystans się zmniejszał, dlatego że osiągnęliście tu bardzo dobry efekt. To połączenie materiałów archiwalnych, do jakich udało Wam się dotrzeć, a jednocześnie dokręcenie scen, które tak bardzo działają na widza, na wyobraźnię i uzupełniają też niezwykle całą opowieść, spowodowało, że pomyślałam, że to jest rzeczywiście duża sztuka.

Miesiąc później film zalazł się w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 49. Lubuskiego Lata Filmowego. Jury konkursu w składzie: Jadwiga Hučková, Małgorzata Imielska i Mateusz Demski przyznało filmowi „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” wyróżnienie „za pasję filmową i konsekwencję w odkrywaniu prawdy historycznej”.

Jesienią 2020 film po raz pierwszy został pokazany zagranicznej publiczności podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cardiff, gdzie zdobył nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, a następnie otrzymał Nagrodę Specjalną Jury podczas 32. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” otrzymały także Nagrodę Publiczności 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi.

Operator filmu Kacper Wójcicki nominowany był za zdjęcia do filmu do Nagrody PSC 2021.

This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.