15 listopada 2018
UMiG Sobótka
Udostępnij

#Nasze_Święto w Sobótce

Sobótka za sprawą harcerzy wyjątkowo uczciła stulecie niepodległości. Świętowanie zaczęło się już kilka tygodni temu, gdy druhny i druhowie odwiedzili wszystkie szkoły podstawowe gminy i poprowadzili niecodzienne lekcje historii. Był to wstęp do wydarzeń weekendu patriotycznego. 

W sobotni wieczór 10 listopada mieszkańcy i harcerze zgromadzili się w Regionalnym Centrum Kultury Słowiańskiej, by wziąć udział w spotkaniu z weteranem Powstania Warszawskiego. Pan Stanisław Wołczaski podzielił się wyjątkowym świadectwem poświecenia dla Ojczyzny i wspomnieniami ze służby w biurze informacji i propagandy. Następnie, w nowo oddanej sali kinowej, odbyła się projekcja filmu Bitwa Wrocławska opowiadającego o największej manifestacji stanu wojennego. 

Niedzielny poranek przywitał świętujących piękną pogodą. W miasteczku harcerskim, które stanęło na rynku miasta, można było złożyć Polsce życzenia na specjalnie przygotowanej do tego tablicy, pomalować twarz w biało-czerwone barwy, poczęstować się ciastem, herbatą albo upiec skautową piankę na ognisku. Po uroczystej mszy i apelu nadszedł czas na grę miejską. 171 uczestników rywalizowało w kategoriach: rodzinnej i dla zastępów harcerskich. Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas wieczornego śpiewania pieśni patriotycznych przy blasku płomieni, a zwycięskimi patrolami okazały się: Cieciorki (kat. rodziny) oraz zastęp Dolina z 10 ŚDH „Szlak”.

To był wyjątkowy dzień, wyjątkowa radość i emocje, święto nas wszystkich.

Projekt #Nasze_Święto nie odbyłby się bez:

– Urzędu Miasta i Gminy Sobótka,
– Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu
– Banku Spółdzielczego w Kątach Wrocławskich,
– Ślężańskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji,
– Centrum Historii Zajezdnia,
– 1 Pułku Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego

A Organizatorem wydarzenia byli harcerze z Wrocławskiego Szczepu Harcerek i Harcerzy „Leśni” i zaprzyjaźniona Fundacja Harcerska Leśni.