1 marca 2021
Joanna Paluchiewicz
Udostępnij

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

W dniu Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się uroczystość złożenia wieńców pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego – żołnierza wyklętego, ostatniego ułana Rzeczpospolitej, jednego z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny Światowej, autora raportów z Auschwitz.

W czasie wydarzenia Dyrektor Ślężańskiego Ośrodka Kultury/RCKS – pan Michał Hajdukiewicz – przypomniał genezę i istotę Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, opowiedział o wadze ich czynów, a także o tym, że każdy z nas powinien być niezłomny w swoich działaniach, mając na uwadze dobro naszej ojczyzny, również tej małej.

Głos zabrał również Burmistrz Miasta i Gminy Sobótka – Mirosław Jarosz, skłaniając  do refleksji nad tym wyjątkowym świętem, jak i tragicznymi wydarzeniami w naszej historii. Burmistrz wraz z zastępcą Panią Ewą Fiedler-Łeńską oraz obecni uczestnicy spotkania złożyli uroczyście wiązanki kwiatów.

Wartę honorową wystawiła 10. Ślężańska Drużyna Harcerek „Szlak”.

Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy – tak pisał o ” Żołnierzach Wyklętych” Zbigniew Herbert. My milczeć nie będziemy.

Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza również do udziału w konkursie z nagrodami, który zostanie ogłoszony 1 marca na stronie www.rcks.pl i na Facebooku Ośrodka: https://www.facebook.com/sobotkarcks