29 maja 2017
UMiG Sobótka
Udostępnij

Konstruktywnie o literaturze dziecięcej – relacja z serii spotkań autorskich w gminie

Trzy intensywne spotkania z pisarką Jolantą Reich-Klose w trzech szkołach podstawowych naszej gminy: w Rogowie Sobóckim, Świątnikach i Sobótce.

Na zaproszenie Biblioteki Publicznej|ŚOKSiR w ramach Tygodnia Bibliotek 2017 przyjechała do gminy Sobótka dziennikarka, tłumaczka oraz autorka książek dziecięcych, Jolanta Reich-Klose. Spotkania przeprowadzone przez autorkę w bardzo zorganizowanej formie kładły nacisk na obrazowe przedstawienie dzieciom trzech powodów, dla których warto czytać. O ile jest to dość znana formuła pracy z czytelnikiem, pozornie łatwa do określenia i udzielenia przez niego odpowiedzi, o tyle trudniejsza w wykonaniu i osiągnięciu rezultatu przez pisarza. Jak bowiem realnie zachęcić do czytania, jak interesująco pokazać potencjał książek, ich prawdziwą istotę, jak przedstawić dzieciom papierową bryłę jako coś więcej, niż kartki zapisane szlaczkami niemal niekończącego się tekstu? Jak budzić pozytywne skojarzenia z tekstem pisanym?

Pani Jolanta swymi spotkaniami podejmuje to wyzwanie, a dzięki ciekawym pomysłom pisarskim, obrazowości w ukazywaniu istoty książek, pytaniami zmuszającymi do myślenia buduje dobrą więź ze słuchaczami. Stawia też na interakcję z młodą publicznością, posługując się podczas prezentacji dość znaną, choć nie do końca dla wszystkich oczywistą pomocą „dydaktyczną” w pracy nad rozwojem wyobraźni.

Oprócz omawiania swych książek, przedstawiania ich bohaterów autorka opowiadała o swoim życiu i pisarstwie, a także sporo czasu przeznaczała na pytania i rozmowę z dziećmi. Jest też osobą, która docenia zaangażowanie uczestników spotkań, mając w zanadrzu niespodzianki dla najbardziej wyróżniających się odbiorców. Ale na to muszą oni sobie podczas spotkań zasłużyć.

Profil autorki: https://www.facebook.com/Jolanta-Reisch-Klose-321117174739044/

Prezentacje twórczości odbyły się w trzech szkołach naszej gminy. Podczas jednej z nich obecna była też delegacja placówki, której autorka nie była tym razem w stanie odwiedzić. Dzięki rozwiązaniu „rotacyjnych spotkań”, które Biblioteka Publiczna w porozumieniu z naszymi szkołami od pewnego czasu stosuje udaje się zapewnić dostęp do spotkań z literaturą nie tylko w mieście, ale i miejscowościach Gminy.

W ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek Biblioteka Publiczna|ŚOKSiR zorganizowała dwa spotkania literackie: wyżej opisane oraz z Przemkiem Corso – autorem awanturniczych książek przygodowych, które wydaje wydawnictwo Wojciecha Cejrowskiego (osobna relacja).

Foto: Michał Hajdukiewicz

GALERIA ZDJĘĆ DOSTĘPNA TUTAJ >>>>> https://www.facebook.com/pg/SOKSiR/photos/?tab=album&album_id=1768380769855620