16 września 2019
Joanna Paluchiewicz
Udostępnij

IX Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich

W sobotę 14 września i niedzielę 15 września 2019 roku odbyło się w Świątnikach IX Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich. Tym razem tematem spotkania była 80. rocznica wybuchu II wojny światowej i 100. rocznica powstania Flotylli Pińskiej. Organizatorami spotkania pod Honorowym Patronatem Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka, było Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu, Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Parafia św. Józefa w Nasławicach na czele z proboszczem parafii ks. Adamem Łopuszyńskim.  Współgospodarzami uroczystości była Gmina Sobótka, ŚOK i oczywiście mieszkańcy Świątnik. Swoją obecnością zaszczycili goście z Novego Malina w Czechach, których z Kresowianami wiąże wspólna historia. W uroczystościach udział wzięły władze naszej gminy oraz Burmistrzowie i Wójtowie z sąsiednich gmin, Dyrektorzy szkół z pocztami sztandarowymi, co jeszcze bardziej podniosło rangę wydarzenia.

Dwudniowe uroczystości obfitowały w wydarzenia religijne i patriotyczne. Uroczystości rozpoczął montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Świątnikach. Następnie odbyła się Msza św., której przewodniczył ks. dr Adam Łużniak , a Słowo Boże wygłosił ks. kmdr. dr Zbigniew Jaworski ze Szczecina. W czasie Mszy św. poświęcono sztandar Towarzystwa oraz wręczono przez wojewodę dolnośląskiego odznaczenie „ Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadane przez wicepremiera Piotra Glińskiego. Po Mszy św. odsłonięto, na miejscowym cmentarzu, jedyny w Polsce pomnik poświęcony marynarzom Flotylli Pińskiej.

Później to już część biesiadowa – bogata oprawa artystyczna i smaczne posiłki przygotowane przez mieszkanki i mieszkańców Świątnik oraz słodkości przygotowane także przez parafian i rodziców z miejscowej szkoły.

Lidia Sączawa