4 września 2017
UMiG Sobótka
Udostępnij

Fotorelacja z Narodowego Czytania „Wesela”

Kręcenie chochołami, jazda bryczką, dęcie w róg i oczywiście lektura dramatu – takie było nasze Narodowe Czytanie w tym roku. Nieco ołowiane – niczym w listopadzie – niebo, skoczna muzyka ludowa w tle dodawały czytającym gościom animuszu, ale i bez tego interpretacja fragmentów dzieła St. Wyspiańskiego stała na wysokim poziomie. Zaangażowanie lektorów, modulacja głosów postaci, dynamika – to wszystko sprawiło, że zawarte w dziele przesłania autora dla czytelników można było z uwagą rozważać na nowo po 116 latach. W Sobótce byliśmy spragnieni usłyszenia rogu (niefortunnie zgubionego w dramacie przez Jaśka). I udało się – usłyszeliśmy to, czego bohaterowie dzieła z 1901 niestety nie doczekali. Na koniec, po odprawieniu gości, młoda „para młoda” wraz z innymi po krakowsku odzianymi weselnikami postanowiła zrobić sobie przejażdżkę po mieście. Pomogła nam w tym bryczka ciągnięta przez energiczną klacz. Tym sposobem urządziliśmy sobie przejazd literacki po mieście.

Biblioteka Publiczna|ŚOKSiR dziękuje wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych obchodów, które od początku staramy się wypełniać dodatkowymi atrakcjami, aby lektury „lepiej do głowy wchodziły”.

Lektorzy:

Justyna Ludwińska, Lidia Sączawa, Krystyna Jakubowska, Magdalena Sączawa – Szwedowska, Izabela Sieradzka, Marzena Rybka, Martyna, Stanisław Dobrowolski, Jakub Zawada, Edward Żaba, Aleksander Łężniak, Jacek Ostrowski, Łukasz, Michał Hajdukiewicz.

Specjalne podziękowania dla:

Eweliny, Witolda Schwałkowskich i Towarzystwa Jeździeckiego HORYZONT (przejazd bryczką), Józefa Grygla i Koła Łowieckiego „Ślęża” (gra na rogu), Izabeli Sieradzkiej i Gimnazjum Gminnego w Sobótce (stroje, scenografia, aktorzy), Katarzyny Mieli (scenografia, zdjęcia), Jacka Niedzielskiego (zdjęcia), Urzędu Miasta i Gminy (wsparcie organizacyjne.

Do zobaczenia za rok!

Foto: Katarzyna Miela

https://www.facebook.com/pg/SOKSiR/photos/?tab=album&album_id=1885924084767954

Foto: Jacek Niedzielski

https://www.facebook.com/jacek.niedzielskiniedziel/media_set?set=a.1677956308895033.1073741946.100000420408239&type=3