11 sierpnia 2021
UMiG Sobótka
Udostępnij

Festyn Natura i Kultura – 7 sierpnia 2021 r.

W południe 7 sierpnia 2021 r., na boisku w Sulistrowicach rozpoczął się niezwykły festyn pn. „Natura i Kultura”.

Główną atrakcją tego wydarzenia był pokaz ptaków drapieżnych, poprowadzony przez pana Grzegorza Laskowskiego, sokolnika z firmy Harris Hawk. Pan Grzegorz przyjechał do nas z  daleka, bo z Kraśnika (województwo lubelskie) i przywiózł ze sobą sowę, sokoły i jastrzębie. Możliwość obcowania ze zwierzętami pod ochroną gatunkową, które coraz trudniej spotkać w naturze była niesamowitym doświadczeniem. Sokolnik atrakcyjnie przybliżył nam ich dziką, fascynującą naturę podczas pokazu. W trakcie prezentacji drapieżników była możliwość zrobienia sobie sesji zdjęciowej z sową.  Nieoczekiwanie, na zakończenie pokazów Harris Hawk  (myszołowiec towarzyski), zamieszkujący w naturze Amerykę Północną i Południową, prawdopodobnie zgłodniał i poleciał w nieużytki sulistrowickie w poszukiwaniu zdobyczy. Po niecałej godzinie szczęśliwie wrócił do właściciela.

W niezwykłą podróż do przeszłości i dzikiej natury poprowadziła nas pani Monika Szima-Efinowicz, Dyrektor Muzeum Ślężańskiego. Pani Dyrektor powiedziała nam o rocznicy, jaką w tym roku obchodzą Sulistrowice. Mija właśnie 670 lat, kiedy Sulistrowice zostały wymienione w historycznym dokumencie Macieja z Trencz z 1351 r.! Z dokumentów historycznych wynika, że była to osada parafialna z proboszczem.

Kolejną atrakcją był pokaz szlachetnej sztuki wabienia, którą na scenie fantastycznie zaprezentował łowczy, pan Tomasz Błażutycz, naśladując odgłosy zwierząt naszych lasów. W prezentacji towarzyszyła pani Dyrektor Muzeum Ślężańskiego, która ciekawie opowiedziała o zwyczajach i okolicznościach wydawanych odgłosów przez leśnych mieszkańców.

Wieczorem odbyła się licytacja atrakcyjnych przedmiotów i usług, podarowanych przez naszych szczodrych mieszkańców. Cały dochód z licytacji zostanie przeznaczony na dokończenie remontu naszej zabytkowej, klimatycznej świetlicy. W tym roku były licytowane przede wszystkim oryginalne obrazy z prywatnych zbiorów oraz autorstwa utalentowanych mieszkańców Sulistrowic.

Na festynie zostały również przeprowadzone warsztaty łucznicze pod egidą Muzeum Ślężańskiego. Nie zabrakło też stoiska z rękodziełem Koła Gospodyń Wiejskich w Sulistrowicach. Niesłychanym powodzeniem cieszyły się wianki z polnych ziół i kwiatów z ogrodów mieszkańców wsi. Można było też podziwiać galerię sztuki Artwoods Uli i Wojtka (www.artwoods.pl), z możliwością zakupu wyjątkowych przedmiotów, wykonanych z niezwykle uformowanych przez naturę drzewnych wytworów.

Na uczestników festynu czekały liczne atrakcje kulinarne: placki ziemniaczane, grillowe frykasy, pajda ze smalcem i ogórkiem, aromatyczny barszczyk domowy, wata cukrowa smakowa, popcorn, domowe ciasta, lody gałkowe, piwo z kija i napoje.

A wszystko było w profesjonalnej oprawie muzycznej w wykonaniu DJ Balkan Valkan wraz z dyskotekowymi atrakcjami: dymy, światła, lasery.

Projekt pn. „Festyn Natura i Kultura” jest realizowany w ramach grantu przyznanego dla Koła Gospodyń Wiejskich w Sulistrowicach, ze wsparciem sołectwa w Sulistrowicach, w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego oraz przedsięwzięcia 3.1.1 „Realizacja wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych, rekreacyjnych i artystycznych dla mieszkańców obszaru LSR” objętego Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2014-2020 Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ślężanie”.

 

Festyn w Sulistrowicach „Natura i Kultura” – 7 sierpnia 2021 r.

Niniejszy artykuł oraz pełna galeria zdjęć autorstwa Matthiasa Neubert, Alicji Krupa oraz Mich Mag dostępne są na stronie: http://sulistrowice.info/festyn-natura-i-kultura-juz-7-sierpnia-2021-r-sobota-boisko-w-sulistrowicach/