9 września 2019
Joanna Paluchiewicz
Udostępnij

DOŻYNKI GMINNE 2019 W SOBÓTCE

Święto Plonów to w każdej gminie wyjątkowa okazja do integracji lokalnej społeczności, wspólnej zabawy, ale przede wszystkim dziękowania za pomyślne zbiory i żniwa, za zakończenie całorocznego trudu i pracy rolników, dzięki którym możemy korzystać z urodzajnej ziemi i płodów, którymi nas ona obdarza.

Tegoroczne dożynki odbyły się 8 września 2019 r. na stadionie miejskim w Sobótce. Uroczystości rozpoczęły się dziękczynną Mszą świętą w Kościele pw. Św. Jakuba Apostoła, której przewodniczył proboszcz Edward Jurek. Po mszy barwny korowód, prowadzony przez zespół „Tajdany”, za którym podążały poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Sobótka, poczet sztandarowy OSP w Księginicach Małych, harcerki 10 Ślężańskiej Drużyny Harcerek „Szlak”, delegacje wieńcowe oraz zaproszeni goście, przeszedł ulicami naszego miasta na stadion miejski, gdzie odbyła się pozostała część dożynkowych uroczystości. Dyrektor Ślężańskiego Ośrodka Kultury – Michał Hajdukiewicz – przywitał uczestników dożynek, a wśród nich m. in.: Pawła Hreniaka – Wojewodę Dolnośląskiego, Romana Potockiego – Starostę Powiatu Wrocławskiego, Andrzeja Szawana – Wice Starostę Powiatu Wrocławskiego, Michała Bobowca – Członka Zarządu Powiatu Wrocławskiego, płk Kazimierza Łuckiego – Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, Pawła Filipczaka – wójta gminy Jordanów Śląski, Łukasza Zbroszczyka – burmistrza miasta i gminy Kąty Wrocławskie.

Starosta dożynek Marek Juraszek oraz Starościna Mariola Szmyd przekazali na ręce burmistrza Mirosława Jarosza i zastępcy Ewy Fiedler-Łeńskiej chleb, by sprawiedliwie dzielili nim wśród wszystkich mieszkańców. Następnie sołectwa gminy Sobótka przekazały wieńce dożynkowe. Wśród tych pięknych, tradycyjnych kompozycji wyplecionych z kłosów zboża, pojawił się także wieniec w kształcie ślężańskiego misia. Nie mogło także zabraknąć tradycyjnej już części dożynek, jaką jest Misterium Chleba, podczas którego włodarze dzielili się chlebem z mieszkańcami gminy i uczestnikami wydarzenia.

Po wystąpieniach okolicznościowych, wszyscy goście zostali zaproszeni do wspólnej zabawy, a naprawdę było z czego korzystać. Na dolnej płycie stadionu usytuowano stoisko promocyjne CSWIiCh ze sprzętem Zespołu Rozminowania, stoisko promocyjne WKU z ofertą Wojska Polskiego, wystawę dawnego i nowoczesnego sprzętu rolniczego, Laser Tag, zorbing, eurobungee,malowanie buziek, darmowe dmuchańce i przejazd ciuchcią. Dodatkową atrakcją była wystawa klasyków zorganizowana w ramach Wrocławskiego Rajdu Samochodów Zabytkowych „Starociami wokół Ślęży”.

Na scenie usytuowanej na górnej płycie prezentowały się zespoły folklorystyczne – Tajdany, Strzegomianki, Rozmaryn i Olbrachtowiczanki. Rozstrzygnięty została także konkurs na najpiękniejszy ogród przydomowy „Zamieniamy trawniki na warzywniki”, w którym główną nagrodę otrzymała p. Elżbieta Hrab, drugie miejsce zajęła Zofia Kożuszek, a trzecie Anna Piechura. Wśród koncertów sapportowych zaprezentowały się zespoły Illustrious, Rock Dog i Luna Park. Uczestnicy dożynek mogli skorzystać z bogatej oferty foodtracków i strefy gastronomicznej, odwiedzić stoiska promocyjne i handlowe, stoiska sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich, stoisko gminne, zbudować swoją konstrukcję z drewnianych klocków, spróbować swoich sił na stoisku gier planszowych, skosztować ciast, ciasteczek, domowych potraw, pysznego miodu i dowiedzieć się więcej o życiu pszczół, pokonać swoje słabości na ściance wspinaczkowej i skorzystać z wielu innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

Po zmroku przy scenie zaprezentowała się grupa Fireshow ze specjalnym pokazem ognia. Punktem kulminacyjnym tegorocznych dożynek był  rewelacyjny koncert zespołu Video, którego liderem jest Wojtek Łuszczykiewicz. Zespół swoją energią od samego początku porwał publiczność zgromadzoną pod sceną. Wśród wykonanych utworów usłyszeliśmy m.in.: „Szminki róż”, „Idę na plażę”, „Bella” i „Papieros”. Fantastyczna atmosfera i świetna zabawa towarzyszyły nam do samego końca, aż do ostatnich dźwięków koncertu i dożynkowego party, które zakończyło tegoroczne „Dożynki gminne w Sobótce”

Anita Kruczykowska

PODZIĘKOWANIA BURMISTRZA DLA MIESZKAŃCÓW MIASTA I GMINY SOBÓTKA

Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Sobótka,

w imieniu władz samorządowych dziękuję Państwu za włączenie się w obchody Święta Dożynkowego w naszej gminie. Wierzę gorąco, że wspólne uczestnictwo w tym niezwykłym wydarzeniu było wyrazem wdzięczności za trud rolniczy, ale także okazją do wspaniałej zabawy, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Z wyrazami szacunku,
Burmistrz Miasta i Gminy Sobótka
Mirosław Jarosz