13 lutego 2018
UMiG Sobótka
Udostępnij

Awaria na zaporze w Sulistrowicach [FILM]

Kilka dni temu (6-7.02) doszło do awarii instalacji upustowej na zaporze ziemnej w Sulistrowicach.  Problem zgłosił jeden z mieszkańców, którego zaniepokoiły odgłosy pękającego lodu dochodzące z okolic zalewu. Po wezwaniu służb ratunkowych okazało się, że awarii uległa rura żeliwna łącząca upusty denne z rurociągiem upustowym usytuowanym w sztolni, a w konsekwencji nastąpił niekontrolowany zrzut wody do Potoku Sulistrowickiego.

Zobacz film prezentujący aktualną sytuację na Zalewie w Sulistrowicach:  

 

Natychmiast po zlokalizowaniu awarii przystąpiono do ograniczenia prędkości odpływu wody z zalewu. Zmniejszono przepływ wody za pomocą worków z piaskiem, które zablokowały gwałtowny odpływ wody przez upusty denne. Aktualnie trwają prace mające na celu ustalenie sposobu naprawy uszkodzonej rury upustowej.

Andrzej Szawan, kierownik Referatu PlanowaniaRozwoju i Inwestycji:

Gmina po przeprowadzeniu akcji zabezpieczającej złożyła zapytania ofertowe do projektanta i wykonawcy remontu zbiornika w Sulistrowicach dotyczące możliwości wykonania naprawy. Będziemy teraz w budżecie szukać środków i zlecać wykonanie odpowiednich prac. To pilna sprawa i nie będziemy czekać na zmianę warunków pogodowych. Nie planujemy także upuszczać wody ze zbiornika. Chcę także zapewnić, że w pełni kontrolujemy sytuację również pod kątem bezpieczeństwa mieszkańców.

Zdjęcia zapory i zalewu w Sulistrowicach: