1 sierpnia 2018
Michał Hajdukiewicz
Udostępnij

ASTROwieczór w Sobótce – galeria zdjęć z wydarzenia

Księżyc przyciąga – dosłownie. W piątkowy wieczór na płycie stadionu ŚOKSiR mieliśmy bowiem wielu gości – mieszkańców i osoby przyjezdne, dużych i małych, pasjonatów astronomii i amatorów zjawisk na niebie.

IMG_7186Program wydarzenia obejmował prezentację naukową specjalistów astronomii, głośne czytanie, akcję z limitowanymi i pamiątkowymi naklejkami, konkurs wiedzy z nagrodami książkowymi, mini-koncert muzyki elektronicznej Michała Waloszczyka, projekcję filmu z komentarzem oraz streaming i obserwację samego zjawiska w strefie obserwacji wyposażonej w teleskop, lornetki i lunetę.
Chmury popsuły plan śledzenia przebiegu całości zaćmienia. W międzyczasie niektórzy „pocieszali się” m.in. widokami pierścieni Saturna, ale wytrwali obserwatorzy zostali w końcu wynagrodzeni pięknem kosmicznych scen akurat od fazy, gdy Księżyc zaczął wychodzić z mroku Ziemi.

Wówczas warunki obserwacji były idealne, aby oglądać cały proces ucieczki cienia z tarczy naszego satelity. Dodatkowo niżej świecił wspaniale Mars. Bardziej ambitni mogli skryć się w ciemnościach łąk okalających stadion i uzyskać satysfakcjonujące efekty wizualne.
Z płyty boiska również udało się nam uzyskać dobre ujęcia, które prezentowaliśmy i prezentujemy w galerii.

DSC_0599Organizatorem akcji był Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji i Fundacja Inicjatywa B
Partnerzy: KNSA UWr Kozłonoga Gospodarstwo Kozie, Kooperatywa124, La Strada Pizzeria

Foto: Katarzyna Miela, Tomasz Okoński

 

 

GALERIA ZDJĘĆ >>>>>

This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.